Näringslivsrådet

Näringslivsrådet är en mötesplats där företrädare för näringsliv och kommun träffas för att utbyta idéer, utveckla samarbete och driva Orust framåt.

Båtar ligger vid en brygga.

Näringslivsrådets idé är att:

  • Vara alla företags företrädare
  • Skapa ett djupare samarbete mellan näringsliv och kommun
  • Tillsammans skapa bra förutsättningar för näringsliv och kommun att utvecklas
  • Tillsammans agera som ambassadörer för Orust och marknadsföra kommunen som en bra plats att leva samt driva företag i

Kontaktpersoner:

Benny Carlsson, Marinfloc

e-post: bc@marinfloc.com

Stig Dahlgren, Företagarna

e-post: stig.dahlgren@damaxa.se

Thomas Ivarsson, LRF

e-post: thomas.i@telia.com

Anders Granhed, Scanfjord

e-post: anders@scanfjord.se

Henric Carlsson, Conscriptor

e-post: henric.carlsson@conscriptor.se

Dan Andersson, Orustvillan

e-post: dan@orustvillan.se

Jenny Åkerström, Solaster Production

e-post: jesolaster@solasterproduction.com

Niklas Krafft, Västsvenska Skaldjur

e-post: niklas@havskraftor.se

Ann-Louise Olsén

e-post: ann-louise.olsen@orustssparbank.se

Näringslivsrådets möten

Näringslivsrådet träffas 3 till 4 gånger per år. Rådet kan knyta till sig experter som bjuds in och är med på möten. Rådet kan även föreslå olika temamöten, studieresor eller liknande.

Representanter i rådet från kommunens sida är kommunalråd, oppositionsråd, kommundirektör, utvecklingschef och kommunutvecklare.

Kontakt

Vi svarar på frågor om kommunens service och verksamhet. Ring eller skicka e-post till kontaktcenter.

Hjälpte denna information dig?

Saknar du någon information?
Har du synpunkter på den här sidan så tar vi tacksamt emot dem. På det sättet kan vi arbeta för att göra innehållet på sidan ännu bättre.

Beskriv vad som felaktigt eller saknades

Ange din e-postadress om du önskar svar på din synpunkt.
Det du skickar till kommunen blir allmän handling. Du kan läsa mer om det på sidan om offentlig handling.